Hajmítoszok
Mindannyian hallottuk a régi, már-már őrült feltevéseket és szokásokat, melyek elméletben hozzájárultak hajunk állapotának javulásához: fogyassz kenyérhéjat, hogy göndör legyen a hajad; ha rendszeresen borotválod, az elősegíti a haj erősebb és gyorsabb növekedését; ugyanazon a napon járj fodrászhoz, így szerencséd lesz!
Hajmítoszok
Annyi teóriáról lehet olvasni hajunk ápolásával kapcsolatban, hogy nehéz elválasztani a tényeket a fikcióktól. Mindnyájan sűrű és csillogó hajra vágyunk, de hogyan juthatunk hozzá hiteles információhoz? Ebben a cikkben feltárjuk az igazságot és eloszlatjuk a kételyeket a valós és hamis tényekkel kapcsolatban.
A haj története
A hajápolási termékek hatalmas iparággá nőtte ki magát. Az újságoktól kezdve az Instagram hírfolyamon át végtelen mennyiségű információval találkozhatunk. Az effajta megszállottság a hajjal kapcsolatban viszont nem egy újkeletű jelenség.
A történelem során a haj hossza és stílusa utalt a társadalmi rangra, vallási meggyőződésre, vagy éppen a családi állapotra. Például az ókori Kínában az egyedülálló nők befonták hajukat, míg a férjes asszonyok kontyba kötötték. Az ókori Rómában a felsőbb osztályba tartozók megnövesztették hajukat, melyet kifinomult stílusúra formáztak, míg az alsóbb rétegek egyszerűbb hajviseletet alkalmaztak. A Maják esetében a haj formázása szintén társadalmi tagozódásra utalt. A közemberek rövid hajkoronával rendelkeztek, míg az előkelő réteg copfba kötve hordták hajukat. Számukra a ritkuló, visszahúzódó hajvonal vonzó volt, a maja férfiak sok esetben leégették a hajvonal körül található hajtüszőket, így érve el visszahúzódó hajvonalat. Az ókori görögök esetében a hosszú haj a gazdagsággal és hatalommal bíró emberek kiváltsága volt, ezzel szemben a rabszolgák haját leborotválták.
Az emberiség az idők kezdete óta küzd a hajhullással és folyamatosan kutatja, miként lehet sűrűbbé, hosszabbá és erősebbé varázsolni. A hajhullás egy több ezer éve fennálló probléma, a 4000 éve elhunyt grönlandi ősember DNS-ében is kimutatható a férfias kopaszodás megjelenése.
Miért voltak és miért vagyunk ennyire megszállottak a hajunkkal kapcsolatban? Az antropológusok szerint a vastag és fényes haj jó egészséget sugall, és az egészség vonzó az emberek számára. Az emberek sok mindent kipróbáltak a sűrű hajkorona eléréséhez. Az ókori Egyiptomban például a kecskékből, oroszlánokból, krokodilokból, kígyókból és vízilovakból kinyert zsírokból készült tinktúrákat alkalmaztak. Ha ez sem segített, akkor parókákat hordtak.
Az ókori görög gyógyász Hippokratész is hajhullással küzdött. Próbálkozott ópium, torma, galambürülék, cékla és fűszer főzettel, de ezen felül előállt egy radikális kezelési módszerrel is - a kasztrálással - miután felmérte, hogy az eunuchok (kasztrált férfiak) sosem kopaszodtak. Ennyire szélsőséges megoldást mi nem ajánlunk!
Julius Caesar egy másik ismert történelmi alak, aki szintén hajhullással küzdött. Eleinte visszahúzódó hajvonalát az előre fésült hajával igyekezett elrejteni, amelyet ma már Caesar hajviseletként ismernek. Mikor már ez sem segített, akkor babérkoronával rejtette el.
Szóval mi is az, ami beválhat? Mi az igazság, és mi az, ami csak tévhit? Olvass tovább és lerántjuk a leplet ezekről!