Férfi hajhullás: Mit kell róla tudnod?
Az American Hair Loss Association kutatásai szerint az ötvenes éveikben járó férfiak 85%-nál nagymértékű a hajritkulás, közülük néhányan már 21 éves koruk körül szembesülnek a hajhullás nehézségeivel. Már maga ez az információ is hajhullást okoz! Kulcsfontosságú, hogy felismerd milyen típusú hajhullást tapasztalsz, mi váltja ki és milyen kezelési lehetőségek érhetők el.
A hajhullás típusai
Időskori hajhullás
Az időskori hajhullás egy természetes folyamat, amely során egyre több hajtüsző kerül nyugalmi fázisba. Ennek során a hajszálak egyre rövidebbé és vékonyabbá válnak, számuk megritkul, és nehezebben nőnek vissza.
Androgén eredetű hajhullás
Az androgén hajhullás (másnéven: férfias kopaszodás) egy öröklött állapot, amely során a haj a homloknál fokozatosan hátrébb húzódik, valamint a fej hátsó részén elkezd ritkulni. Ez a fajta kopaszodás a legelterjedtebb a férfiaknál, amely már huszonéves korban is megjelenhet.
Az ebbe a típusba tartozó férfiak olyan hajhagymákat örököltek, amelyek genetikailag érzékenyek a dihidro-tesztoszteronra (DHT). A DHT megrövidíti az érintett hajhagymák élettartamát, majd leállítja az új hajszálak keletkezését.
Foltos hajhullás
A foltos hajhullástípus egy autoimmun bőrbetegség. Abban az esetben fordul elő, ha az immunrendszer azokat a hajtüszőket támadja meg, amelyekben elkezdődik a hajszálak növekedése.
A páciensek és a doktorok akkor vesznek erről tudomást, amikor a haj csomókban kezd el hullani, melynek eredményeként láthatóvá válik a fejbőr kicsi, körkörös formában. Az esetek többségénél a haj néhány év alatt visszanő.
Telogen effluvium
A telogen effluvium (másnéven: diffúz hajhullás) egy olyan átmeneti állapot, amely során a normálisnál nagyobb számú hajhagyma kerül nyugalmi fázisba. Ennek következtében a haj fokozatosan megritkul és kihullik, a folyamat akár 8 hónapig is eltarthat. Kiváltó oka lehet a gyors fogyás, erős stresszszint és gyógyszerek mellékhatása. Férfiaknál ritkábban fordul elő.
A hajhullás okai
Számos oka van a hajhullás kialakulásának, de szerencsére - a legtöbb esetben - vissza lehet fordítani a folyamatot.
Betegségek
Az olyan betegségek, mint pl. a pajzsmirigybetegség, lupus, cukorbetegség, vashiány, étkezési rendellenességek és vérszegénység mind okozhatnak hajhullást.
A szervezet részéről ez egy természetes reakció. Amint a mögöttes problémát diagnosztizálják, majd kezelik, a haj sok esetben visszanő.
Étrend
A kiegyensúlyozott étrend egészségünk kulcsa. Ha testünk nem kapja meg a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és tápanyagokat, akkor előfordulhat, hogy a szervezet, a szövetek és a sejtek nem működnek megfelelően.
A fehérje-, vas-, cink- és biotinhiány összefüggésben állnak a férfias hajhullással.
Stressz
A rövid ideig tartó, mindennapos stressz (pl.: munkahelyi vagy családi életből származó stressz) nem okoz hajhullást. Azonban egy magánéletre ható komoly életesemény vagy bármi olyan dolog, ami miatt nem tudsz normálisan aludni és az étvágyadra is hatással van, tartósan megemelheti szervezeted stresszhormon szintjét.
Hormonok
A dihidro-tesztoszteron (DHT) lecsökkenti a hajnövekedés ciklusát és ezzel egyidejűleg megnöveli az alvó fázist. Idővel egyre kevesebb haj nő újra, elvékonyodik, majd meg is áll az új hajszálak termelése.
Sajnos a gének bizonyos hajhagymákat kimondottan érzékennyé tehetnek erre a hormonra (általában a hajvonal és a fej hátsó részén lévőket). Ezen felül a túl magas tesztoszteronszint gyakran magasabb számú DHT-szinttel is jár, ezáltal megnövelve a hajhullás mértékét és kiterjedését.
Gének
A férfias hajhullás 95%-ban genetikai eredetű. A közhiedelemmel ellentétben a hajhullásért felelős géneket bármely szülőtől örökölhetjük. Sajnos a genetikai kopaszodást lehetetlen megakadályozni, viszont vannak olyan kezelések, amelyek segíthetnek ezen folyamatok ellensúlyozásában, ha időben, még a hajhullás elején alkalmazzuk.