A szakáll története: a növekvő tendencia

A szakáll története: a növekvő tendencia

Elgondolkodtál már azon, miért növeszt annyi férfi szakállat és bajuszt november során? Nem feltétlenül arcuk melegen tartása a cél a hideg téli hónapokban!

November során számos férfi vesz részt az úgynevezett Movember mozgalomban, mely a férfiakra jellemző egészségügyi problémákra - például prosztata- és hererák - szeretné felhívni a figyelmet.
 
A történelem során az arcszőrzet, mint divat, megosztó képet mutatott. Az 1890-es években a férfiak több mint 90%-nak volt valamilyen arcszőrzete, viszont ez az arány 1970-re 20% alá csökkent. Manapság a mérleg nyelve ismét a másik irányba billen - világszinten a férfiak 55%-a növeszt szakállat vagy bajuszt.
 
Szakállevolúció

Az őskori férfiak számára a szakáll pusztán funkcionális szerepet töltött be - melegítés, védelem és megfélemlítés céljából növesztettek arcszőrzetet. Mivel akkoriban az egyetlen hőforrás a tűz volt, így a szakáll melegen tartotta az őskori férfiakat, ezenfelül a napfénytől is védte őket. A szakáll erősebb állkapocs benyomását is kelti, mely az ősemberek számára kifejezetten fontos volt a ragadozók vagy ellenségeik megfélemlítéséhez.
A szerszámok felfedezésével és megmunkálásuk révén borotválkozásra is nyílt lehetőség, amely valószínűleg a szakálltrend történetének a kezdetét jelentette.

II. Ramszesz álszakállat viselve

A szakáll története

A gazdag ókori egyiptomiak számára a szakáll pusztán díszítő jelleggel bírt, festették és aranyfonalat fontak beléjük. 
Az ókori görögök és mezopotámiaiak is nagy becsben tartották. Felmelengetett csipeszek segítségével göndörítették bonyolult elrendezésekben, majd olaj segítségével fényessé is varázsolták azokat. 
Ebben az időszakban a férfiak többsége rendelkezett valamiféle arcszőrzettel, mígnem Nagy Sándor elrendelte katonái körében a szakáll leborotválását, attól tartva, hogy az ellenséges katonák csata közben könnyen megragadják azt.
Az ókori Indiában a hosszú szakáll a méltóság és a bölcsesség jele volt, melyet már-már szent ereklyeként tartottak számon - férfiak akár zálogba is adhatták tartozásuk kiegyenlítéséhez. Az ókori görögökhöz hasonlóan büntetésként ők is nyilvánosan borotváltak szakállakat.

Julius Caesar a borotvált megjelenést tartotta helyénvalónak

Történelmi elődeikkel ellentétben az ókori rómaiak nem kedvelték, mert szerintük az arcszőrzet nem volt higiénikus. Úgy gondolták, borotvált és tiszta megjelenésük különböztette meg őket a görögöktől. Csak a filozófusok növesztettek szakállat - a bölcsesség jeleként tekintettek rájuk, úgy mint Indiában.
Az iszlámot megelőző arab világban a férfiak bajuszt növesztettek, viszont állukról leborotválták az arcszőrt. Az óvallástól való elszakadás jegyében Mohamed próféta az ellenkezőjére ösztönözte híveit -szakállukat megnövesztették, miközben bajuszukat rövidre nyírták.
A középkor folyamán Európában a lovagok hosszú szakállakat növesztettek férfiasságuk és becsületük jeleként, míg a katolikus klérus tagjait a cölibátus jelképeként simára borotválták.
A 15. századra az európai férfiak többsége simára borotválta arcát. VIII. Henrik még adót is vetett ki a szakállra, pedig ő álszent módon szakállas volt! Lánya, I. Erzsébet csak azért tartotta meg a szakálladót, mert visszataszítónak tartotta.

Shakespeare a "Vandyke" stílust preferálta 

Az 1600-as évektől kezdve a portrék hegyes szakállú férfiakat kezdtek ábrázolni a 'Vandyke' néven ismert stílusban. A férfiak pomádéval és viasszal formázták szakállukat, melyet apró fésűvel vittek fel. Még ahhoz is volt eszközük, hogy arcszőrzetüket formában tartsák alvás közben is! A 17. század második felére a borotvált, tiszta arc ismét gyakoribb trenddé vált. Oroszországban Nagy Péter cár megparancsolta a férfiak számára, hogy borotválják le, majd később meg is adóztatta a szakállviselést, mert úgy vélte, birodalmát így sikerül összhangba hozni Nyugat-Európával.

Stonewall Jackson az 1800-as évek közepén közkedvelt körszakállal

A borotvált ábrázat egészen a 19. század közepéig divatos maradt Európában, ezt követően a szakáll drámai módon népszerűvé vált. Számos világvezetőnél és kulturális szereplőnél jelent meg ismét, többek között III. Sándor, III. Napóleon, Charles Dickens és Karl Marx körében. Ez a tendencia az Egyesült Államokban is felütötte a fejét, a  polgárháború idején sok elnök növesztett szakállat.

Az arcszőrzet dominanciája ismét csökkent a 20. század elején. Az első világháború során a katonáknak kötelező volt borotválkozniuk annak érdekében, hogy gázálarcuk megfelelően záródjon arcukon. A háborút követően a hazatérő katonák körében ez a tendencia meg is maradt. Az 1960-as években az ellen-kultúra „hippi” mozgalom egyik jellegzetes trendje volt az arcszőrzet újranövesztése is. Egyes híres zenészek és zenekarok, mint pl.: a The Beatles és Jim Morrison, újra divatba hozták a szakállas megjelenést, ezt követően a népszerűsége berobbant. A 21. század elejére azonban a szakáll többnyire „régi hippikhez” és motorosokhoz volt köthető. 

Hogyan lehet trendibb szakállad

Most ismét dübörög a szakálldivat!
Szeretnél bekapcsolódni a Movemberbe, de kissé ritka a szakállad?
Próbáld ki a Toppik hajépítő rostjait, melyek ugyanolyan jól alkalmazhatóak szakálladon is, és azonnal teljesebb és dúsabb hatást érhetsz el!

A férfiak többsége tapasztalja a szakáll különböző színárnyalatban való növekedését. Ha ez az eset áll fenn, válaszd a szakállad legsötétebb árnyalatához kapcsolódó színt.

További hírek